Rtük, online streaming platformlarını denetimi altına aldı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun, internet yayınlarıyla ilgili aldığı bir karar bugün resmi olarak açıklandı. Karara göre, artık online streaming platformu olan Netflix, BluTV ve Puhu TV, RTÜK’ün denetimi altında yayın yapabilecek.
Yarattığı özgürlükçü ortamla kitleleri sinema ve televizyondan uzaklaştırarak bünyesinde toplayan online streaming platformlarına kısıtlama geliyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun yayınlandığı yeni yönetmelik taslağına göre, Netflix, Puhu TV ve BluTV artık RTÜK tarafından kısıtlanabilecek. Birkaç maddeden oluşan yönetmeliğin birinci maddesinde internet yayıncılığı yapan platformların denetleneceği; ikinci maddesinde tün bu deneyimlerin işletmecileri de kapsayacağı; üçüncü maddesi tüm yönetmeliğin internet yoluyla işlenen suçlara karşı mücadele ve internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi hakkındaki kanunlara dayanarak düzenlendiği; dördüncü maddede ise internet üzerinden yapılan tüm yayınların erişimine müdahale etme, engelleme, yayınların içeriğini düzenleme gibi haklara RTÜK’ün sahip olduğuna dair bilgiler yer alıyor.
Tüm bu yönetmelikten yalnızca Netflix, BluTV ve Puhu TV değil; henüz açılmamış olan Apple+ ve Disney+’ın da etkileneceği düşünülüyor. Artık internet üzerinden yayın yapmak isteyen içerik üreticilerinin RTÜK’ten yayın iletim yetkisi alması gerekecek. Yayın lisansı alamayanlar ise içerik yayını yapma hakkına sahip olamayacak. Bilindiği üzere RTÜK’ün böyle bir girişimde bulunacağı geçtiğimiz yıldan beri tartışılanlar arasında yer alıyordu. Ancak uzun bir bekleyişin ardından resmi bilgiler paylaşıldı. Bu yönetmelik ise resmi gazetede yayınlanarak duyurulmuş oldu.
Posted in: Teknoloji
Doğrulama kodunu yazınız (Gerekli)
Resmi Yeniden Yükle
Yukarıdaki doğrulama kodunu yazın.